На підставі яких документів і за яким механізмом учасники АТО можуть отримати винагороду?

Наказами СБУ та МО №320 та №383, що застосовуються з 01.05.2014р. встановлено, що військовослужбовцям підрозділів Центрального управління, органів, закладів, установ СБУ, Штабу Антитерористичного центру при СБУ а також військовослужбовцям Збройних Сил України за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об’єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об’єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою виплачується винагорода в розмірі 100% місячного грошового забезпечення, але не менш ніж 3000 гривень, у розрахунку на місяць.
Місячне грошове забезпечення для розрахунку цієї винагороди обчислювати, виходячи з окладу за військове звання, посадового окладу, надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (у тому числі з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою (останньою займаною штатною посадою) на час участі у зазначених операціях і заходах.
Вказана винагорода виплачується за час, обрахований із дня фактичного початку участі в АТО, до дня завершення такої участі, в поточному місяці за минулий.
Положення вказаних наказів відображено також у Постанові КМУ від 4 червня 2014 р. № 158 (зі змінами).
“Установити, що за безпосередню участь в антитерористичних операціях, здійсненні заходів із забезпечення правопорядку на державному кордоні, відбиття збройного нападу на об’єкти, що охороняються військовослужбовцями, звільнення цих об’єктів у разі захоплення або спроби насильного заволодіння зброєю, бойовою та іншою технікою військовослужбовцям, у тому числі строкової військової служби, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації, резервістам та працівникам (невійськовослужбовцям) льотного, льотно-підйомного, інженерно-технічного складу авіації Національної гвардії і Державної прикордонної служби, водіям автотранспортних засобів Національної гвардії і Державної прикордонної служби починаючи з 1 травня 2014 р. виплачується винагорода в розмірі 100% місячного грошового забезпечення та заробітної плати, але не менш ніж 3 тис. грн, у розрахунку на місяць”.
Нарахування винагороди за участь у АТО має здійснюватись за місцем прохлдження служби з дати фактичного початку участі у АТО.
Якщо військова частина не може нарахувати винагороду через невизначеність з документами, слід мати на увазі, що перебування військовослужбовців у районі проведення антитерористичної операції та виконання ними відповідних завдань в рамках цієї операції повноважний підтверджувати керівник оперативного штабу з управління АТО або уповноважена ним особа. Така посадова особа своїм підписом завіряє у посвідченнях про відрядження або у списках особового складу підрозділу дату прибуття підрозділу (військовослужбовців) для виконання завдань в рамках операції та дату вибуття.
Винагорода за участь в АТО виплачується навіть під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я у зв’язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі в АТО.
Для цього постановою КМУ від 10.09.2014 р. № 417 внесено зміни до постанови від 04.06.2014 р. № 158 – “Виплата винагороди здійснюється також під час перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я у зв’язку з пораненнями (контузіями, травмами, каліцтвами), отриманими під час участі у зазначених операціях і заходах.”.
Отже, за пораненим на весь час лікування зберігається право на отримання грошового забезпечення з врахуванням винагороди, яке він мав отримувати на момент поранення (в тому числі – винагороду за участь в АТО). Якщо у медичному закладі виникає спір щодо того, чи пов”язано поранення з АТО, то причинно наслідковий зв’язк між пораненням (контузією) та участю у бойових діях, повинна встановити військово – лікарська комісія, яку обов”язково проходить поранений за результатами лікування. В разі, якщо людина не згодна з висновком військово – лікарської комісії (далі- ВЛК), вона має право оскаржити таке рішення в наступному порядку:
1. Рішення військово – лікарської комісії гарнізону, госпіталю можуть бути оскаржені у військово-лікарську комісію регіону з територіального принципу (тобто у ВЛК регіону, де мешкає військовослужбовець), або Центральну військово – лікарську комісію.
2. Рішення військово – лікарської комісії регіону можуть бути оскаржені в Центральну військову – лікарську комісію або в судовому порядку.
2. Рішення Центральної військово – лікарської комісії можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Можливість перегляду і оскарження рішень ВКК передбачена Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 року “Про затвердження Положення про військово – лікарську експертизу у Збройних Силах України”.
Для перегляду рішення необхідно подати у вищестоящу ВЛК заяву про перегляд постанови нижчестоячої віськово – лікарській комісії, і прикласти до заяви усі наявні документи.
До речі, за відкугами, активно працює та дозволяє вирішити поточні питання гаряча лінія Міністерства оборони України для учасників АТО та членів їх сімей (044) 206-48-08.